Skip to content

WorldSkills UK National Final Results

View Demonstration Skills Results    View the Inclusive Skills Medal Table 

 

Competition Full Name Award Achieved Organisation Group Country/region
3D Digital Game Art Nathan Parfitt Gold Coleg Gwent Wales
3D Digital Game Art Joshua Stephen James Collins Silver City of Glasgow College Scotland
3D Digital Game Art George Hutchison Bronze City of Glasgow College Scotland
Aeronautical Engineering: Avionic Harry Randles Gold QinetiQ South West
Aeronautical Engineering: Avionic Helena Jennings Silver QinetiQ South West
Aeronautical Engineering: Avionic Joshua Morris Bronze Royal Navy South West
Aeronautical Engineering: Mechanical Ben Welsby Gold Royal Navy South West
Aeronautical Engineering: Mechanical Gareth Jarvis Silver British Airways Wales
Aeronautical Engineering: Mechanical Matthew Goddard Bronze Titan Airways East of England
Aeronautical Engineering: Mechanical Ewan Payne Highly Commended Royal Air Force West Midlands
Automation Oliver Newdall Gold Toyota Manufacturing Ltd East Midlands
Automation Scott Eley Gold Toyota Manufacturing Ltd East Midlands
Automation Thomas Cass Silver Toyota Manufacturing Ltd East Midlands
Automation Liam Whitbread Silver Toyota Manufacturing Ltd East Midlands
Automation Charley Whetton Bronze Toyota Manufacturing Ltd East Midlands
Automation Connor Tilley Bronze Toyota Manufacturing Ltd East Midlands
Automotive Body Repair Matthew Sutton Gold Training 2000 Limited North West
Automotive Body Repair Connor Davison Silver Riverpark Training Northern Ireland
Automotive Body Repair Graeme Nevin Bronze Riverpark Training Northern Ireland
Automotive Body Repair Rowen Small Highly Commended Remit Training East Midlands
Automotive Refinishing Craig Kennedy Gold Riverpark Training Northern Ireland
Automotive Refinishing Nathan Palfrey Silver Babcock South East
Automotive Refinishing Jack Groves Bronze Volvo TDC West Midlands
Automotive Technology Robert Pallant-Bright Gold Skillnet London
Automotive Technology Christopher Wright Silver ProVq Ltd Wales
Automotive Technology Harry Chaundy Bronze GTG Training Scotland
Automotive Technology Matthew Bundy Highly Commended Skillnet London
Beauty Therapist Shelby Jones Gold Southern Regional College Northern Ireland
Beauty Therapist Shannon Fearon Silver Southern Regional College Northern Ireland
Beauty Therapist Levi Burks Bronze Pembrokeshire College Wales
Beauty Therapist Jade Thomson Highly Commended Ayrshire College Scotland
Beauty Therapy Practitioner Zara Morgan Gold Pembrokeshire College Wales
Beauty Therapy Practitioner Kirsty Frazer Silver Southern Regional College Northern Ireland
Beauty Therapy Practitioner Charlotte Phillips-Poupard Bronze Pembrokeshire College Wales
Beauty Therapy Practitioner Holly Edwards Highly Commended Cardiff and Vale College Wales
Bricklaying Adam Batty Gold Barnsley College Yorkshire and Humberside
Bricklaying Nathan Jamieson Silver York College Yorkshire and Humberside
Bricklaying Lee Woodward Bronze Newcastle and Stafford Colleges Group (NSCG) West Midlands
Bricklaying Luke Myers Highly Commended Bishop Burton College Yorkshire and Humberside
Building Information Modelling Sophie Orr Gold New College Lanarkshire Scotland
Building Information Modelling Viorel Mihailuc Silver Middlesex University London
Building Information Modelling Darren Houston Bronze New College Lanarkshire Scotland
Building Information Modelling Patrycja Wisniewski Highly Commended New College Lanarkshire Scotland
Butchery Stefan Rice Gold Hindles Butchers West Midlands
Butchery Liam Lewis Silver Cambrian Training Wales
Butchery Jason Edwards Bronze The Hollies farm shop North West
Carpentry Cai Henshaw Gold Grwp Llandrillo Menai Wales
Carpentry Jason Wong Silver Nottingham College East Midlands
Carpentry Andy Thomson Bronze South Devon College South West
Carpentry Thomas Ellison Highly Commended Belfast Metropolitan College Northern Ireland
Carpentry Robert East Highly Commended New College Stamford East Midlands
CNC Milling Joel Keen Gold Rolls-Royce Plc South West
CNC Milling Carwyn Roberts Silver Coleg Cambria Wales
CNC Milling George Sewell Bronze University of Nottigham East Midlands
CNC Milling Abigail Stansfield Bronze BAe Systems North West
CNC Milling Gareth Butler Highly Commended Coleg Cambria Wales
CNC Turning Arron Orr Gold Fort Vale Engineering North West
CNC Turning Jake Room Silver BAe Systems North West
Commercial Make-Up Callum Stamp Gold Bolton College North West
Commercial Make-Up Kane Hayes Silver New College Lanarkshire Scotland
Commercial Make-Up Abigail Dickson Bronze New College Lanarkshire Scotland
Confectionery Isabella Skipp Gold Havant and South Downs College South East
Confectionery Ben Metcalfe Silver Trafford College Group North West
Confectionery Katie Graham Bronze South Eastern Regional College Northern Ireland
Construction MetalWork Joe Mason Gold Dudley College West Midlands
Construction MetalWork Kieran McShane Silver Burnley College North West
Construction MetalWork Balveen Nota Bronze Dudley College West Midlands
Construction MetalWork Sam Carter Bronze Burnley College North West
Construction MetalWork Aydan Whatling Highly Commended Pembrokeshire College Wales
Creative Media Make Up Cian Coakley Gold North Warwickshire and South Leicestershire College West Midlands
Creative Media Make Up Summer-Jane Jackson Silver Activate Learning South East
Creative Media Make Up Samuel Mammone Bronze New College Lanarkshire Scotland
Creative Media Make Up Natalie Hill  Highly Commended North Warwickshire and South Leicestershire College West Midlands
Creative Media Make Up Sara Adamson Highly Commended New College Lanarkshire Scotland
Culinary Arts Ashleigh Hellowell Gold Royal Garden Hotel London
Culinary Arts Niall William Courtney Silver Ulster University Northern Ireland
Culinary Arts Steven Megaw Bronze Southern Regional College Northern Ireland
Culinary Arts Celt John Highly Commended Coleg Ceredigion Wales
Culinary Arts Danny Bunphaung Highly Commended South Eastern Regional College Northern Ireland
Cyber Security Stefan Bargan Gold Walsall College West Midlands
Cyber Security Luke Jowett Gold Walsall College West Midlands
Cyber Security Stuart Mcadam Silver Glasgow Clyde College Scotland
Cyber Security Alastair Dunwoodie Silver Glasgow Clyde College Scotland
Cyber Security Jamie Wilson Bronze Belfast Metropolitan College Northern Ireland
Cyber Security Cameron Mcknight Bronze Belfast Metropolitan College Northern Ireland
Digital Media Production Kyle Edgecomb Gold City of Glasgow College Scotland
Digital Media Production Calum Macleod Gold City of Glasgow College Scotland
Digital Media Production Astrid Macdougal Gold City of Glasgow College Scotland
Digital Media Production Jade Balfour Gold City of Glasgow College Scotland
Digital Media Production Joe Taplin Silver North Warwickshire and South Leicestershire College West Midlands
Digital Media Production Megan Dawes Silver North Warwickshire and South Leicestershire College West Midlands
Digital Media Production Samuel Hemmings Silver North Warwickshire and South Leicestershire College West Midlands
Digital Media Production Holly Johnson Silver North Warwickshire and South Leicestershire College West Midlands
Digital Media Production Charley Mulliner Bronze The College of West Anglia East of England
Digital Media Production Sophie Mummery Bronze The College of West Anglia East of England
Digital Media Production Keira O'Brien Bronze The College of West Anglia East of England
Digital Media Production Joe Murphy Bronze The College of West Anglia East of England
Electrical Installation Ben Kidner Gold Rogers Restorations Ltd South West
Electrical Installation Lewis Sim Silver Moray College UHI Scotland
Electrical Installation Darren Kerr Bronze SECTT Scotland
Electrical Installation Alex Rendall Highly Commended Bridgwater and Taunton College South West
Fine Jewellery Making Martina Grumitt Gold M A Griffin London
Fine Jewellery Making Joel Quilley Silver Goldsmiths Company London
Fine Jewellery Making Madeline Rowe Bronze London Artworks London
Fine Jewellery Making Joel Smyth Highly Commended Ulster University Northern Ireland
Fine Jewellery Making Jordan Kippax Highly Commended The Goldsmiths' Centre London
Fitness Trainer: Personal Training Danielle Hall Gold Coleg Gwent Wales
Fitness Trainer: Personal Training Jake Francis-Chin Silver Havant and South Downs College South East
Fitness Trainer: Personal Training Andrew Harte Bronze City of Glasgow College Scotland
Fitness Trainer: Personal Training Luke Keogh Highly Commended Havant and South Downs College South East
Floristry Renata Egan-Wyer Gold Warwickshire College Group West Midlands
Floristry Jen Jones Silver Warwickshire College Group West Midlands
Floristry Naomi Carolan Bronze Keits Ltd London
Floristry Kara Halford Highly Commended Academy of Floristry South West
Forensic Science Catherine Jones Gold Gower College Swansea Wales
Forensic Science Zoe Catlett Silver University of Central Lancashire North West
Forensic Science Paris Williams Bronze University of South Wales Wales
Forensic Science Elle Pitts Highly Commended NPTC Group Wales
Forensic Science Melissa Abbott Highly Commended Suffolk New College East of England
Furniture and Cabinet Making Jack Eggleston Gold Cornwall College Group South West
Furniture and Cabinet Making Finlay Champion Silver Chichester College Group South East
Furniture and Cabinet Making Charlie Teager-Neale Bronze Colchester Institute East of England
Graphic Design Catherine Kinslow Gold Mid-Kent College South East
Graphic Design Sam Darby-Moorhouse Silver Coleg Cambria Wales
Graphic Design Finlay Elliott Bronze Pembrokeshire College Wales
Graphic Design Holly Castillo Highly Commended Cheshire College South and West North West
Hairdressing Jessica Bruce Gold Coleg Cambria Wales
Hairdressing Shane Powell Silver Coleg Gwent Wales
Hairdressing Bayley Harris Bronze Hyfforddiant Ceredigion Training Wales
Hairdressing Bartlomiej Niemiec Highly Commended West College Scotland Scotland
Health and Social Care Freya Whittington Gold Newcastle and Stafford Colleges Group (NSCG) West Midlands
Health and Social Care Molly Lawton Silver Pembrokeshire College Wales
Health and Social Care Megan Fuller Bronze Leicester College East Midlands
Health and Social Care Emily Summers Highly Commended South Devon College South West
Health and Social Care Harriet Powell Highly Commended South Devon College South West
Heavy Vehicle Technology Matthew Hands Gold Skillnet London
Heavy Vehicle Technology Claire Weller Silver Skillnet London
Heavy Vehicle Technology David Bodie Bronze Stephenson College East Midlands
Industrial Control Peter Hawker Gold Edinburgh Napier University Scotland
Industrial Control Jamie Fisher Gold Edinburgh Napier University Scotland
Industrial Control Cameron Tawn Silver UTC Sheffield Yorkshire and Humberside
Industrial Control Devon Slack Silver UTC Sheffield Yorkshire and Humberside
Industrial Control Kai Donovan Bronze TATA Steel Wales
Industrial Control Jack Groth Bronze TATA Steel Wales
Industrial Control Thomas Yendall Bronze Siemens North West
Industrial Control Michael Wallis Bronze Siemens North West
Industrial Electronics Liam Hughes Gold Gower College Swansea Wales
Industrial Electronics Rhys Watts Silver Gower College Swansea Wales
Industrial Electronics Erjon Berisha Bronze Belfast Metropolitan College Northern Ireland
Industrial Electronics Ben Lewis Highly Commended Gower College Swansea Wales
IT Software Solutions for Business Lewis Brisco Gold New College Lanarkshire Scotland
IT Software Solutions for Business Iain Guild Silver City of Glasgow College Scotland
IT Software Solutions for Business Antony Lockhart Bronze City of Glasgow College Scotland
IT Software Solutions for Business Zoe Lazenby-Carroll Highly Commended New College Lanarkshire Scotland
IT Support Technician Kieran Davies Gold Coleg Sir Gar Wales
IT Support Technician Philip Kennedy Silver New College Lanarkshire Scotland
IT Support Technician Hamza Kumran Bronze Bradford College Yorkshire and Humberside
Joinery Alex Howe Gold West Suffolk College East of England
Joinery Ross Fiori Silver NCG (Newcastle College) North West
Joinery Harry Colgrave Bronze Exeter College South West
Joinery Gerallt Jones Highly Commended Grwp Llandrillo Menai Wales
Laboratory Technician Lewis Dymock Gold New College Lanarkshire Scotland
Laboratory Technician James Allsey Silver University of Manchester North West
Laboratory Technician Suzanne Ramage Bronze North West Regional College Northern Ireland
Landscape Gardening Nick Bundy Gold Gadd Brothers Trees and Landscapes East of England
Landscape Gardening Jamie Franklin Silver Wiltshire College and University Centre South West
Landscape Gardening Marc Brown Bronze CAFRE Northern Ireland
Manufacturing Team Challenge Belinda Nightingale Gold Ricoh UK Products Ltd West Midlands
Manufacturing Team Challenge Chloe Millington Gold Ricoh UK Products Ltd West Midlands
Manufacturing Team Challenge Thomas Mills Gold Ricoh UK Products Ltd West Midlands
Manufacturing Team Challenge Ryan Lee Silver Shrewsbury Colleges Group Wales
Manufacturing Team Challenge Harry Maddox Silver Shrewsbury Colleges Group Wales
Manufacturing Team Challenge Thomas Moule Silver Shrewsbury Colleges Group Wales
Manufacturing Team Challenge Nathan Griffith Bronze Magellan Aerospace (UK) Ltd. Wales
Manufacturing Team Challenge Charles Samson Bronze Magellan Aerospace (UK) Ltd. Wales
Manufacturing Team Challenge James Blackwell Bronze Magellan Aerospace (UK) Ltd. Wales
Mechanical Engineering: CAD Jedrzej Matwiejczuk Gold New College Lanarkshire Scotland
Mechanical Engineering: CAD Lewis Batchelor Silver New College Lanarkshire Scotland
Mechanical Engineering: CAD Neil Donnelly Bronze New College Lanarkshire Scotland
Mechatronics Dan Slaney Gold Toyota Manufacturing Ltd East Midlands
Mechatronics David Fryer-Winder Gold Toyota Manufacturing Ltd East Midlands
Mechatronics Oliver Shimwell Silver Toyota Manufacturing Ltd East Midlands
Mechatronics Josh Sibley Silver Toyota Manufacturing Ltd East Midlands
Mechatronics Paul Hayter Bronze UTC Sheffield Yorkshire and Humberside
Mechatronics Brad Ellison Bronze UTC Sheffield Yorkshire and Humberside
Nail Technician Stephanie Kelly Gold Trafford College Group North West
Nail Technician Joely Mcgahey Silver Trafford College Group North West
Nail Technician Terri Watson Bronze Oldham College North West
Network Infrastructure Technician Kamil Stachura Gold City of Glasgow College Scotland
Network Infrastructure Technician Fraser Cameron Silver New College Lanarkshire Scotland
Network Infrastructure Technician Samuel Miller Bronze City of Glasgow College Scotland
Network Infrastructure Technician Tomasz Wilinski Highly Commended Glasgow Clyde College Scotland
Network Systems Administrator Philippe Beall Gold The Bedford College Group East of England
Network Systems Administrator Morgan McNeil Silver Cardiff and Vale College Wales
Network Systems Administrator Scott Roberts Bronze Bridgend College Wales
Network Systems Administrator Kristian Brooks Highly Commended Cardiff and Vale College Wales
Painting and Decorating Gatis Celmins Gold Bell Group UK Scotland
Painting and Decorating Lewis Boyle Silver Leeds College of Building Yorkshire and Humberside
Painting and Decorating Abigayle Johnson Bronze Leeds College of Building Yorkshire and Humberside
Plastering Raymond Stirling Gold City of Glasgow College Scotland
Plastering Tom Joy Silver United Colleges Group London
Plastering Thomas Burrow Bronze Preston College North West
Plastering and Drywall Systems Brendan Duddy Gold North West Regional College Northern Ireland
Plastering and Drywall Systems Kalem Kerrigan Silver Errigal Contracts Northern Ireland
Plastering and Drywall Systems Alfie Howe Bronze United Colleges Group London
Plumbing Connor Cruden Gold Moray College UHI Scotland
Plumbing Kyle McGeoghie Silver Perth College UHI Scotland
Plumbing Anthony Iacovazzo Bronze City College Norwich East of England
Plumbing Alexander Clouston Highly Commended Inverness College UHI Scotland
Plumbing Samuel Henderson Highly Commended SNIPEF Scotland
Refrigeration Sidney Copus Gold Bath College South West
Refrigeration Ben  Wilson Silver Practical Refrigeration Training Centre North West
Refrigeration Joshua Collins Bronze BESA Scotland
Restaurant Service Simona Federova Gold City of Glasgow College Scotland
Restaurant Service Chloe Holliday Silver Brockenhurst College South East
Restaurant Service Ariadna Gutierrez Bronze Brockenhurst College South East
Robotics Luke Vials Gold MAKE UK West Midlands
Robotics Mantas Budraitis Gold MAKE UK West Midlands
Robotics Abubakar Munye Silver Middlesex University London
Robotics Ibrahim Abdi Silver Middlesex University London
Robotics Szymon Sebastian Malecki Bronze Middlesex University London
Robotics Szymon Klimek Bronze Middlesex University London
Roofing: Slating and Tiling Philip Houghton Gold Eastern Region Roof Training Group East of England
Roofing: Slating and Tiling Jordan Condren Gold NCG (Newcastle College) North East
Roofing: Slating and Tiling Joseph Osborne Silver Leeds College of Building Yorkshire and Humberside
Roofing: Slating and Tiling David Crank Bronze NCG (Newcastle College) North East
Roofing: Slating and Tiling Nick Davey Highly Commended South Wales & South West Roof Training Group South West
Sheet MetalWork Technology Lewis Franks Gold KMF (Precision Sheet Metal) Limited West Midlands
Sheet MetalWork Technology Ewan Spooner Silver KMF (Precision Sheet Metal) Limited West Midlands
Sheet MetalWork Technology Emma Yee Bronze KMF (Precision Sheet Metal) Limited West Midlands
Sheet MetalWork Technology Callum Bullough Bronze Burnley College North West
Sheet MetalWork Technology Oliver Artell-bolland Highly Commended Coleg Cambria Wales
Sheet MetalWork Technology Aaron Butschok Highly Commended Burnley College North West
Sheet MetalWork Technology Bradley Parfitt Highly Commended Burnley College North West
Stonemasonry James Digger Gold York College Yorkshire and Humberside
Stonemasonry Josh Harvey Silver Weymouth College South West
Stonemasonry Jake Watson Bronze Inverness College UHI Scotland
Stonemasonry Liam Macaulay Highly Commended Forth Valley College Scotland
Visual Merchandising Greta Volungeviciute Gold City of Glasgow College Scotland
Visual Merchandising Ellie Ruff Silver North Warwickshire and South Leicestershire College West Midlands
Visual Merchandising Donna Blainey Bronze City of Glasgow College Scotland
Visual Merchandising Natalie Turnbull Highly Commended City of Glasgow College Scotland
Wall and Floor Tiling Dylan Calvert Gold Southern Regional College Northern Ireland
Wall and Floor Tiling Dylan Gillanders Silver Southern Regional College Northern Ireland
Wall and Floor Tiling Aaron Gillespie Bronze Southern Regional College Northern Ireland
Web Design Jack Day Gold Highbury College, Portsmouth South East
Web Design Zack Evans Silver NPTC Group Wales
Web Design Liam Newman Bronze Bridgend College Wales
Web Design Stewart Mccafferty Highly Commended Glasgow Clyde College Scotland
Web Design Paul Pirie Highly Commended City of Glasgow College Scotland
Welding Curtis Rees Gold NPTC Group Wales
Welding Morgan Roberts Silver Lakes College, West Cumbria North West
Welding David Duncan Bronze Coleg Cambria Wales
Welding Danny Hills Highly Commended Lakes College, West Cumbria North West
;